poniedziałek, 25 listopada 2013

Tematy wykładów grudniowych.

Witajcie, 
w grudniu będziemy mieli możliwość wysłuchania bardzo ciekawych wykładów. 
Młodzi Prelegenci z Górznej opowiedzą nam o hydroponice. Ciekawe czy wiecie co to takiego.
Może ktoś sprawdzi i napisze w komentarzu?


Następnie pan dr Tomasz Kokurewicz opowie nam o nietoperzach. Tak przedstawia on swój wykład.

W ramach wykładu chciałbym przedstawić najważniejsze zagadnienia dotyczące ekologii nietoperzy, takie jak hibernacja, rozród i echolokacja. Osobną częścią wykładu będą metody badań tych ssaków, ze szczególnym uwzględnieniem radiotelemetrii. W ostatniej części wykładu przedstawię zagrożenia dla nietoperzy związane z rozwojem gospodarczym.

A tutaj możecie dowiedzieć się czym zajmuje się pan dr Kokurewicz:

Nietoperzami zacząłem interesować się już w czasie studiów. Te wyjątkowe i słabo poznane zwierzęta były tematem mojej pracy magisterskiej, którą obroniłem na Uniwersytecie Wrocławskim. Materiały do pracy doktorskiej zebrałem w podziemnych fortyfikacjach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego oraz w sztolniach Karkonoszy i uzupełniłem je badaniami laboratoryjnymi przeprowadzonymi w Instytucie Zoologii Uniwersytetu w Aberdeen (Wielka Brytania). Pracę doktorską obroniłem w Muzeum i Instytucie Zoologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Obecnie jestem pracownikiem naukowym i wykładowcą na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.

Zajmuję się ekologią zimowania i rozrodu nietoperzy oraz ich ochroną gatunkową. Swoje badania planuję w taki sposób, aby ich wyniki miały zastosowanie w czynnej ochronie tych ssaków. Wiedza o nietoperzach umożliwia planowanie rozwoju gospodarczego, np. budowy dróg i farm wiatrowych, bez szkody dla tych zwierząt. Jestem ekspertem Ministerstwa Środowiska w zakresie ochrony nietoperzy i biorę udział w realizacji programu „Wdrażanie europejskiej sieci ekologicznej Natura 2000 na terenie Polski”. Od ćwierć wieku badam i staram się chronić nietoperze w podziemiach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego, w których co roku koordynuję międzynarodowe liczenia tych ssaków.Moje hobby to historia Polski, oraz letnie i zimowe wędrówki po górach.


Spotkanie listopadowe - fotoreportaż

Witajcie, studenci PAD.
Oto parę zdjęć upamiętniających nasze ostatnie spotkanie. Znajdziecie je tutaj.

piątek, 15 listopada 2013

Zmiana terminu styczniowego

Witajcie,
zgodnie z prośbą nauczycieli ze szkoły 62, w styczniu zobaczymy się
17.01,g. 11:00-12:30 - w sali 004

Pozdrawiamy.

wtorek, 12 listopada 2013

Nagroda dla wolontariuszy:)

Witajcie,
chcemy podzielić się dzisiaj z Wami naszą radością, naszym prezentem otrzymanym po inauguracji Polskiej Akademii Dzieci od jednej z uczestniczących w niej szkół.

Są to wspaniałe dla nas dzieła, których skany znajdziecie pod tym linkiem.

Koordynatorzy PAD, studentki nam pomagające ani sama też uczelnia WSNHiD nie pobierają żadnego wynagrodzenia za swoją, ciężką czasami, pracę.

Doceniamy każdą pomoc i bardzo jesteśmy wdzięczni za to, że Wy doceniacie nasz wkład w to wspaniałe dzieło jakim jest PAD.

Do zobaczenia w piątek.

Nasze młode prelegentki.

Witajcie, 
w najbliższy piątek będziecie mieli możliwość spotkania aż 3 prelegentek:

Marysia i Angelika (lat 12) oraz Ania (lat 9) są uczennicami I Szkoły Społecznej im. Św. U. Ledóchowskiej w Poznaniu. Poza ciekawostkami z obszaru medycyny dziewczyny mają także inne zainteresowania. Ania trenuje szermierkę i pływanie, Angelika interesuje się muzyką i językiem hiszpańskim a Marysia każdą wolną chwilę przeznacza na czytanie. Poza tym wszystkie trzy uwielbiają swoje zwierzęta – kota Fiodora i psa Luckiego.
Mamy nadzieję, że ich przykład zachęci Was, studentów PAD w WSNHiD do zgłoszenia się do wygłoszenia kolejnego wykładu. Dr Paweł Hostyński, który poprowadzi najbliższe spotkanie będzie na czekał na odważnych. 
Możecie podejść do niego bezpośrednio i opowiedzieć mu o czym chcecie przygotować wystąpienie. 
Na pewno wielu z Was ma ciekawe pasje i może podzielić się swoją wiedzą z resztą koleżanek i kolegów z Polskiej Akademii Dzieci. 

piątek, 8 listopada 2013

Odnośnie wykładu pana T. Tsuda - 15.11.2013

Mgr Terumichi Tsuda – polonista, teatrolog, tłumacz. Absolwent polonistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W Polsce mieszka od pięciu lat. Przez cztery lata pracował jako wykładowca na japonistyce w Wyższej Szkole Języków Obcych w Poznaniu, obecnie pracuje nad dysertacją doktorską w dziedzinie teatru japońskiego w Katedrze Dramatu, Teatru i Widowisk UAM. Polską zainteresował się ze względu na teatralną twórczość Tadeusza Kantora. Ma żonę Polkę. W chwilach wolnych od pracy zajmuje się kaligrafią - prowadzi warsztaty na terenie Wielkopolski.

O wykładzie:
Wszyscy na całym świecie wiedzą, że dzieci najbardziej lubią się bawić. Każde dziecko ma swoją ulubioną zabawę. Wykład pana Terumichiego Tsudy przybliży, w co bawią się japońskie dzieci i jak zabawy dzieci ściśle wiążą się z kalendarzem corocznych japońskich świąt.

czwartek, 7 listopada 2013

Już za tydzień (w piątek 15 listopada o godzinie 11.00 w sali 004) drugie spotkanie Polskiej Akademii Dzieci w WSNHiD.
Będziemy mieli możliwość wysłuchania  2 wykładów.
Młodzi wykładowcy: Maria Szczepaniak (lat 12),  Anna Szczepaniak (lat 9) oraz Angelika Lenkajtis  (lat 12) opowiedzą nam o Ciekawostkach ludzkiego organizmu.
Następnie pan Terumichi Tsuda zapozna nas z egzotycznym dla Polaków krajem - Japonią.

Serdecznie zapraszamy.
Po tych wykładach prosimy o bezpośrednie zgłaszanie się do pana Pawła Hostyńkiego wszystkich chętnych Młodych Wykładowców.